Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co je Big Brother?

25. 1. 2007

Castingy

Zúčastnit se historicky první série Big Brothera v České republice zatoužilo téměř 6 000 lidí starších 18 let, kteří byli připraveni opustit na 100 dní své rodiny, přátele a všední život. Tvůrcům se sešla pestrá společnost, ve které nechyběli zástupci všech věkových kategorií, nejrůznějších profesí a zájmů, náboženských vyznání a sexuálních orientací. Pouze jeden z deseti takto přihlášených se ovšem dostal před dvě poroty castingů konaných v Brně a v Praze na přelomu června a července. Zhruba stovka těch nejúspěšnějších pak postoupila na konkurz do Prahy, kde na ně čekala nejprve skupinová diskuse, ale především pak další rozhovor před porotou, kde uchazeči předvedli svou volnou disciplínu. Porota z tohoto castingu vybrala čtyřicet semifinalistů. Tuto čtyřicítku čekal již závěrečný pohovor před porotou, ve které nechyběly ani poradkyně a specialistky na castingy z licenční společnosti Endemol. Vzhledem k velkému množství zajímavých osobností byl počet soutěžících zvýšen na celkových dvanáct.

Kompletní sestava soutěžících bude divákům poprvé představena v neděli 28. srpna v rámci úvodní show při jejich vstupu do domu Velkého Bratra.

Start Big Brothera

Legendární reality show Big Brother odstartuje na obrazovkách TV Nova v neděli 28. srpna ve 20 hodin velkolepou show. Moderátoři Leoš Mareš, Eva Aichmajerová a Lejla Abbasová představí luxusně vybavený dům, ve kterém soutěžící stráví příští týdny svého života, a poté uvedou všech 12 soutěžících, kteří budou postupně vstupovat do domu. Dvanáctka soutěžících bude divákům představena i v krátkých reportážích.

Dům Velkého Bratra

Dům Big Brothera vyrostl na Barrandově a v současné době na něm probíhají dokončovací práce. Dům pro dvanáctku soutěžících vznikl na ploše 1700 metrů čtverečních a je protkán sítí kamer, mikrofonů a kabelů. Diváci tak budou moci sledovat dění v celém domě díky čtyřicítce kamer, šedesátce mikrofonů a 71 polopropustným oknům. Aby všechny systémy správně fungovaly, bylo spotřebováno na 12 km televizních a 25 km elektrických kabelů. Obsluhu přístrojů obstarají desítky kameramanů, zvukařů a techniků. Celkem bude na Big Brotherovi ve čtyřech směnách pracovat tým 150 lidí.

Big Brother na internetu

Big Brother není jen televizní show, ale multimediální projekt propojující různé typy médií. Důležitou roli hraje i internet, kde Big Brother dostane své vlastní speciálně vytvořené webové stránky. Vedle pravidelných informací z dění ve vile zde návštěvníci naleznou široké spektrum informací: podrobné profily soutěžících, fotografie, chat, možnost stahování vyzvánění a obrázků na váš mobilní telefon i veškeré informace k celému projektu. Samozřejmě nebudou chybět ani videoukázky z dění a možnost sledovat děj ve vile 24 hodin denně. Zájemci se dokonce budou moci připojit na speciální webkamery (např. ve sprše), k dispozici bude i videoarchiv „pro dospělé“. Videoarchiv a přímý přenos z domu Velkého Bratra budou placené služby. V průběhu srpna jsou k dispozici prozatímní webové stránky, které obsahují základní informace o projektu, tiskové zprávy, fotografie z castingů, stavby vily nebo zahraničních sérií, videoarchiv s upoutávkami a ukázkami z českého castingu. Návštěvníci na nich mohou například i hlasovat v anketě o nejzajímavější vystoupení z castingů. Volit mohou mezi vystoupením karatisty, kadeřnice, afrotanečnice, poradkyně na sex nebo dokonce striptérky. Na stránkách jsou také odkazy na články z tisku týkající se Big Brothera a informace ze zahraničí.

Realizační tým projektu Big Brother

Lenka Hornová - vedoucí projektu
Kamil Spáčil - šéfproducent
Tibora Tepperová - výkonný producent
Jeffo Minařík - režisér
Vladimír Vaľko - hlavní kameraman
Zdeněk Flemming - architekt
Adriana Kronerová - vedoucí editor, dramaturg
Petr Gottwald - odborný poradce
David Stogel - odborný poradce
Robert Mitka i- nteractive manager
Adam Kotalík - tiskový manager projektu

story editoři:

Gabriela Bernardová, Michaela Kutilová, Ladislav Cmíral, František Loukota, Tomáš Kunert, Jana Burešová, Antonín Rychtecký, Kateřina Jeřábková

Popis formátu

Princip pořadu je pro diváky snadno pochopitelný a současně velmi atraktivní. Do speciálně upraveného domu se nastěhuje na 100 dnů 12 soutěžících, kteří usilují o získání cílové prémie. Jsou to obyčejní lidé – ovšem umístění
do neobyčejné situace.

Do domu jsou totiž nainstalovány kamery a mikrofony, aby diváci mohli prožívat všechno společně se soutěžícími celé show. Ti jsou odříznuti od okolního světa, nemají žádný styk s okolním světem.
K dispozici nemají ani televizi, ani rádio či přehrávače hudby, ale ani noviny, knihy nebo psací potřeby. Všichni musejí spolu nejen žít, vařit, uklízet a provádět různé další domácí práce, ale i plnit různé úkoly. Důležitou roli hraje tzv. zpovědní místnost (nazývána také jako deníková místnost), která slouží pro komunikaci „Velkého bratra“ s jednotlivými soutěžícími, aniž by je mohl někdo z ostatních slyšet. V této místnosti soutěžící denně informují o svých pocitech a zkušenostech. Součástí domu je i zahrada, ve které nechybí vířivka nebo sauna.

Hlavním principem reality show je vyřazování soutěžících ze hry, neboť jen ten nejlepší získává finanční výhru - 10 milionů korun. V lichém týdnu se soutěžící navzájem nominují na vyřazení (za nepřítomnosti ostatních ve zpovědní místnosti). Ze dvou (nebo více v případě shody) soutěžících s nejvyšším počtem nominací pak vyberou televizní diváci v následujícím týdnu prostřednictvím hlasování na základě svých sympatií či antipatií jednoho, který musí dům Velkého Bratra opustit. V závěru, kdy v domě zůstávají pouze tři soutěžící, rozhodují diváci hlasováním o vítězi. Vítězný soutěžící s nejvyšším počtem hlasů získává finanční výhru - 10 milionů korun.

Diváci u obrazovek budou mít možnost sledovat denní sestřih toho nejzajímavějšího, co se mezi soutěžícími reality show za den odehrálo, vždy pětkrát týdně v podvečer a o víkendu v živých vstupech. Kromě toho bude dvakrát týdně v prime time vysílána živá show. V nočních hodinách pak budou moci diváci shlédnout sestřih těch nejkontroverznějších scén, které nemohou být vysílány před 22:00

Historie

Big Brother byl poprvé uveden holandskou televizní stanicí Veronica v 13. září roku 1999 a jeho vysílání doprovázel velký ohlas nejen mezi televizními diváky, ale také mezi televizními odborníky a novináři. Od té doby tuto reality show mohly ve světě sledovat více jak dvě miliardy diváků.

V březnu 2000 následovala německá stanice RTL II a další země západní Evropy. V létě 2000 byl také uveden v USA na stanici CBS. Ve východní Evropě se objevil poprvé v Polsku na stanici TVN na podzim roku 2001. Česká republika je v pořadí 33. zemí, která tuto show uvede. Mnohé stanice uvedly tuto show ve více sérií. Americká CBS nebo britská Channel 4 uvádí toto léto již 6. sérii.

Dodnes tak bylo odvysíláno přes sto sérií po celém světě. Celý formát také prošel vývojem, po klasických verzích přišly speciální verze s celebritami (Big Brother VIP) nebo Big Brother – Bitva, ve které je celý dům rozdělen na dvě části: luxusní s plným komfortem a chudou s minimálním vybavením. V této verzi soutěžící mezi sebou bojují také o žití v luxusní části.

O kvalitě této reality show také svědčí zisk ocenění „Mezinárodní formát roku“ na 43. televizním festivalu v Monte Carlu v roce 2003.

zdroj: nova